Nowe produkty

Jak pielęgnować meble ogrodowe?

Jak pielęgnować meble ogrodowe?

Relaks na świeżym powietrzu, to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu w letnie popołudnie. Aby zapewnić sobie tę przyjemność potrzebne jest nie tylko odpowiednie miejsce, ale także wygodne meble ogrodowe. Niezależnie z jakiego materiału są wykonane, trzeba o nie dbać. Poszczególne tworzywa, wymagają różnych środków i metod pielęgnacyjnych, a prawidłowe czyszczenie pozwoli cieszyć się meblami przez długie lata.

Meble z rattanu.

Rattan można czyścić na sucho przy pomocy zwykłej szmatki. Na większe zabrudzenia przyda się letnia woda z płynem do mycia naczyń lub z dodatkiem kwasu cytrynowego (4 łyżeczki na 1l wody) i kilku kropel wody utlenionej. Przy czyszczeniu mebli z rattanu należy pamiętać, aby szmatka lub gąbka były dobrze wyciśnięte i tylko lekko zwilżone wodą.


Przed zabrudzeniami, wilgocią i płowieniem mebli rattanowych ochronią różnego rodzaju woski, oleje i impregnaty. Środki impregnujące przywrócą także dawny blask meblom, dzięki czemu będą wyglądały jak nowe. Konserwację mebli najlepiej wykonać tuż po zakończeniu sezonu. Warto także zainwestować w impregnat zawierający filtr UV, który chroni przed szkodliwym działaniem słońca.

Meble z polskich gatunków drzew.

Meble z rodzimych gatunków drzew przed użyciem należy zaimpregnować, a następnie polakierować lub pokryć farbą. Te zabiegi sprawią, że będą bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Konserwację mebli ogrodowych zaleca się robić raz do roku, na początku lub końcu sezonu. Po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu mebli, szlifujemy je papierem ściernym, przecieramy, a następnie pokrywamy impregnatem do drewna. Po wyschnięciu nakładamy na drewno specjalny olej i pozostawiamy do wyschnięcia. Tak przygotowane meble są gotowe do użytku. Po sezonie letnim meble należy umyć, wysuszyć i przetransportować do suchego, chłodnego miejsca. Meble z surowego drewna należy pokryć olejem przed i po sezonie.

Meble z drewna egzotycznego.

Meble z egzotycznych gatunków drzew są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne. Zabezpiecza się je olejem impregnującym, a po sezonie przechowuje w mało wilgotnym i chłodnym miejscu. Konserwację mebli rozpoczyna się od umycia ich zwilżoną szmatką lub specjalnymi środkami do czyszczenia drewna przy większych zabrudzeniach. Po wysuszeniu przecieramy je delikatnie papierem ściernym, usuwamy pył i nanosimy olej impregnacyjny. Po ok. 1h usuwamy nadmiar oleju bawełnianą szmatką i zostawiamy meble do całkowitego wyschnięcia. Konserwację mebli należy robić raz do roku.

Żeliwo. Ogrodowe meble żeliwne są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jednak od czasu do czasu potrzebują wyczyszczenia. Zabrudzenia w postaci płynów czy olejów można usunąć za pomocą detergentów. Do większych zabrudzeń i rdzy używamy drucianej szczotki. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy emalię, która chroni meble przed korozją.


Aluminium. Meble z aluminium można przechowywać na zewnątrz nawet po zakończeniu sezonu. Standardowe czyszczenie polega na przetarciu mebli wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Delikatne zadrapania można usunąć pocierając powierzchnię wilgotną szmatką pokrytą nieściernym środkiem czyszczącym. Po tym zabiegu należy usunąć pozostałości detergentu. Niektóre ubytki na powłoce warto uzupełniać specjalną farbą, ponieważ mogą się z czasem powiększyć.

Meble z plastiku.

Plastikowe meble należy czyścić zwilżoną szmatką lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Intensywne kolory mebli warto chronić przed nadmiernym słońcem, aby zapobiec szybkiemu wyblaknięciu.